- 27 lipca 2021
- w Bez kategorii
- przez andrzej
- 467
- 0
Opony to specyficzny typ “śmieci”. Jak więc postąpić z oponami, gdy tracą swoją przydatność i stają się całkowicie zbędne? Absolutnie nie mogą one trafić na składowiska. Zużytych produktów nie należy po prostu wyrzucać. Dziś sprawdzamy, co dokładnie o recyklingu opon mówią aktualne przepisy i jakie obowiązki spoczywają na poszczególnych podmiotach.
Taki obowiązek spoczywa zarówno na osobach indywidualnych, jak i na przedsiębiorstwach. Niestety nadal nierzadko spotkamy się z problemem nielegalnych wysypisk. Korzystanie z nich nie tylko obarcza nas odpowiedzialnością za zanieczyszczenie środowiska. Jedną z konsekwencji są również kary pieniężne.
Część podmiotów, z uwagi na to, jaki rodzaj działalności prowadzą, muszą nawiązać stałą współpracę z firmami, zajmującymi się recyklingiem opon używanych. Dotyczy to np. producentów opon. Przepisy precyzują konkretnie, że firmy działające w tej branży odzysk tonażu muszą utrzymać na poziomie min. 75%.
Powinności w tym zakresie wynikają z ustawy z dn. 11 maja 2011 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej j (Dz. U. 2018.1932jt). Jej treść nie pozostawia wątpliwości. O odzysk i recykling konkretnych odpadów poużytkowych muszą się zatroszczyć podmioty, które wprowadzają te produkty na rynek w związku z:
Ustawa określa procentowe poziomy odzysku i recyklingu dla poszczególnych odpadów. Znajdziemy więc tam wartości dotyczące m.in.
Treść ustawy dotyczy również innych odpadów. Możemy do nich zaliczyć np. oleje smarowe z ropy naftowej, parafinę ciekłą, środki zapobiegające zamarzaniu, mieszanki olejowe do obróbki metali.
Ustawa rozróżnia konkretne zachowania, które ukarane mogą zostać grzywną. Mówi m.in. o podmiotach, które prowadzą recykling albo odzysk opon i odmawiają wydania dokumentu, potwierdzającego wykonanie tych czynności. Ukarany zostanie również podmiot, który w takiej dokumentacji zawiera informacje nierzetelne, niezgodne z faktycznym stanem. Grzywna nałożona zostanie również na przedsiębiorstwa, które zbyt późno wydają ten dokument.
Warto podkreślić, że karze podlegają też podmioty, które są posiadaczem odpadów, bo zajmują się kwestią odzysku w imieniu przedsiębiorcy, którego obsługują. Tacy usługodawcy również zobowiązani są do przekazania wniosku o wydanie dokumentu, będącego potwierdzeniem recyklingu i odzysku.
Na bazie pozyskanej w ten sposób gumy można wyprodukować całkowicie nowe przedmioty. Używa się ich np. do prac renowacyjnych w obrębie asfaltów i boisk. Znajdują zastosowanie jako m.in. podeszwy obuwia. Dużą popularnością cieszy się również odzysk, pozwalający na wykorzystanie starych opon jako paliwa przeznaczonego do specjalnych pieców klinkierskich.